29 maja 2024

Dzień Babci i Dziadka

Dziadkowie są jedną z najważniejszych postaci w rodzinie, tworzą z wnukami bardzo szczególną więź. Zawsze nas rozpieszczają, doradzają i opiekują się nami z czułością.

Dziadkowie odgrywają fundamentalną rolę w rodzinie. Nie chodzi tu o bycie autorytetem, ale o przekazywanie miłości, dobroci i zrozumienia. Zawsze są gotowi służyć bezwarunkową miłością, opieką i radą, utrzymując bardzo szczególną i emocjonalną więź ze swoimi wnukami.

Według psychologów i specjalistów dziecięcych, dziadkowie są wzorem do naśladowania, poprzez przekazywanie wartości i nauk nowym pokoleniom, do stawiania czoła przeciwnościom i trudnościom w życiu.

Z drugiej strony, dziadkowie, którzy dzielą się z wnukami wzbogacającymi zajęciami i doświadczeniami, mają pozytywny wpływ na ich zachowanie i relacje interpersonalne. Co więcej, ta więź, przywiązania i zabawy przyczynia się znacząco do zdrowia emocjonalnego dziadków, sprawiając, że czują się oni przydatni, aktywni i szczęśliwi.

Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest na całym świecie

Dzień Babci i Dziadka to data o chrześcijańskim rodowodzie. Warto zauważyć, że nie we wszystkich regionach świata Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest w tym samym dniu. Na przykład w Polsce babcie czci się 21 stycznia, a dziadków następnego dnia. We Francji Dzień Dziadków obchodzony jest w pierwszą niedzielę marca. Z kolei w Meksyku jest to 28 sierpnia.

Kultura cyfrowa przyczyniła się jednak do ujednolicenia 26 lipca jako oficjalnej daty Dnia Babci i Dziadka. Musimy podkreślić, że 1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, data ogłoszona przez ONZ na oficjalnym szczeblu, która ma na celu podniesienie świadomości na temat znaczenia osób starszych w społeczeństwie.

Jak obchodzić Dzień Babci i Dziadka?

Uczcijcie Dzień Babci i Dziadka poświęcając dziadkom cały dzień towarzystwa, wykonując czynności, które przypadną im do gustu. Może to być popołudnie spędzone na łowieniu ryb, oglądaniu klasycznych filmów, słuchaniu starych płyt lub po prostu cieszeniu się specjalnym posiłkiem i spędzaniu wspaniałego dnia w otoczeniu najbliższych. Możesz również skorzystać ze specjalnego wydarzenia organizowanego w Jastrzębiu Zdroju.