14 czerwca 2024

Z wizytą w dolinie Narwi – miejscowość Suraż

Dolina Narwi kusi pięknymi widokami i przyrodniczymi ciekawostkami. W czasie wycieczki wzdłuż brzegów tej rzeki możemy również zwiedzić ciekawe miejscowości, spokojne wsie i miasteczka, w których czas się zatrzymał. Jednym z tych ciekawszych jest Suraż – miasto, któremu z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Dlaczego?

Zwiedzanie miejscowości Suraż

Suraż może się pochwalić korzystnym położeniem. Tu, nad Narwią, na brak pięknych widoków nie można narzekać, a w okolicy czekają liczne atrakcje (m.in. Narwiański Park  Narodowy). Samo miasto może się też okazać ciekawym celem wycieczki dla miłośników historii. Wiadomo, że jego historia zaczyna się w XI wieku, kiedy to w pobliżu przeprawy przez Narew powstał ruski gród warowny.

W późniejszym czasie gród ten stał się częścią Mazowsza, a następnie Litwy. W 1440 roku Kazimierz Jagiellończyk nadał osadzie prawa miejskie, dzięki czemu Suraż mógł się jeszcze pomyślniej rozwijać.

Planujesz wycieczkę po najpiękniejszych zakątkach Polski? Poznaj atrakcje turystyczne, które ma do zaoferowania Bielsko-Biała.

Historia miejscowości Suraż

Niestety, sporo strat wyrządziły miastu wojny prowadzone w XVII wieku ze Szwecją oraz lata zaborów. Wiadomo, że Suraż najpierw znalazł się w zaborze Pruskim, jednak od 1807 roku znajdował się w zaborze rosyjskim. Wielkie inwestycje, prowadzone w XIX i XX wieku, omijały Suraż. Efekt? Miasto straciło na znaczeniu i dziś jest niewielkim miasteczkiem. Krajoznawcy znajdą tu jednak sporo ciekawostek, m.in. w postaci niewielkiego muzeum, prowadzonego przez lokalnych społeczników. Suraż może się też pochwalić zabytkowym kościołem z końca XIX wieku oraz drewnianą plebanią z 1918 roku. Dla miłośników historii nie lada gratką będzie natomiast wczesnośredniowieczne grodzisko, znane jako Góra Królowej Bony. A kto znajdzie tanie noclegi w tej okolicy, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po Dolinie Górnej Narwi.