26 kwietnia 2024

Co to jest kanon piękna?

Kanon piękna nigdy nie opuszczał nas na przestrzeni dziejów. Ten ideał, którym na przestrzeni lat kierowały się różne cywilizacje, ulegał radykalnym zmianom z epoki na epokę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym terminie, kto go ustanowił, a także o jego historii, opowiemy Ci o tym poniżej.

Co to jest kanon piękna?

Na początek trzeba zrozumieć znaczenie kanonu. To słowo pochodzenia greckiego odnosi się do zbioru zasad. Mowa o zasadach, które rządzą tym, co uważa się za piękno. Tak jak na naszej planecie istnieje wiele kultur, czasem bardzo różniących się od siebie, tak samo istnieją różne ideały piękna.

Kto ustanowił kanony piękna?

Musimy cofnąć się aż do starożytnej Grecji, aby znaleźć pioniera teorii kanonu piękna. To był Polyclitus, który polegał na symetrii, aby określić, kto jest lub nie jest piękny.

Można wyrobić sobie pogląd patrząc na zachowane rzeźby z tego okresu. Z jednej strony piękny mężczyzna był reprezentowany w umięśnionym atlecie.

Jakie czynniki są brane pod uwagę przy ustalaniu kanonu piękna?

Ustalając czynniki wyznaczające kanony piękna, musimy przyjrzeć się rzeczywistości danego narodu. W dzisiejszym globalnym świecie łatwiej jest stworzyć modę, za którą podążają ludzie w większości krajów. W ten sposób powstały pewne trendy, które mogą się zmieniać tak szybko, jak tylko zostaną umieszczone na portalu społecznościowym. Najnowsze trendy w urodzie i modzie poznasz na zmyslowo.pl

Reguła piękna zostaje przyjęta w momencie, gdy jest zatwierdzona przez większość ludzi. Jest to ta sama formuła, według której określa się bestseller lub nagrodę Akademii Filmowej. Po prostu ludność otrzymuje władzę, by przyjąć kanon lub nie. Możliwe jest również, aby z tygodnia na tydzień zmieniał się on diametralnie, jeśli taka będzie decyzja ludzi.

Oczywiście nie można pominąć wpływu wielkich marek modowych. Poprzez media i ciągłą reklamę udaje im się przekonać społeczeństwo do przyjęcia danego kanonu. Dzięki mediom społecznościowym możemy zauważyć, że mimo ustanowienia reguły piękna, może istnieć mniejszość, która się od niej różni.