16 lipca 2024

Międzygórze – warto zobaczyć malowniczą, górską wioskę

klodzko

Należy wiedzieć, że ta malownicza wieś leży u wylotu wąskiej i głębokiej doliny potoku Wilczki płynącego z gór Masywu Śnieżnika do Kotliny Kłodzkiej. Międzygórze jest przepięknym miejscem i unikalnym zespołem architektonicznym.

Wjeżdżając do wsi nie można oprzeć się wrażeniu, że przenieśliśmy się do górskiej wioski położonej w Alpach. Warto wiedzieć, że najokazalszym obiektem jest wielki budynek sanatorium dr. Janischa, który od 1945 roku nazywa się Gigant. To jeden z największych budynków drewnianych w Polsce. Piękne drewniane elementy zdobnicze to cecha szczególna zarówno tego wielkiego, dawnego sanatorium, jak i mniejszych zabytkowych willi. W centrum wznosi się również stylowy, kamienny kościół Krzyża Świętego, dawniej ewangelicki, zbudowany w 1911 roku.

Ładne budynki przyciągają tu turystów, ale jedną z największych atrakcji Międzygórza jest 27-metrowy wodospad o nazwie Wilczki. Możemy go podziwiać z daleka, skąd widać go w całości lub z kładki, która spina brzegi potoku tuż obok spadającej kaskady wody. A poniżej niego znajduje się kolejna wodna atrakcja kamienna zapora z 1908 roku. Należy wiedzieć, że wybudowano ją, aby zakończyć niszczycielskie powodzie, które niosły śmierć po ulewach i w czasie gwałtownych roztopów.

W trakcie pobytu w tej urodziwej wsi koniecznie trzeba też zobaczyć Ogród Bajek, skansen rzeźb stworzony w latach 20. XX wieku przez miejscowego leśnika Izydora Kriestena. Spotkać tu możemy Misia Puchatka, Koziołka Matołka, Kaczora Donalda, Muminki czy Shreka. Turyści i pielgrzymi zdążają na szczyt góry Igliczna (845 m n.p.m.), gdzie jest sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej. Umieszczono w nim figurkę, która wcześniej znajdowała się w kapliczce na drzewie. Co ciekawe, do uznania figurki za cudowną przyczynił się fakt, że drzewo, na którym była umieszczona, zniszczył w 1765 roku piorun, jednak figurce nie uczynił żadnej szkody.

A później możesz wstąpić na atrakcyjny weekend do Jaworzna. Sprawdź najwspanialsze zabytki i rozrywki Jaworzna na www.jaworznoinfo.pl.