29 maja 2024

Zabrze i jego skarby

zabrze

Zabrze jest jednym z ciekawszych miast na Górnym Śląsku, a wycieczki po jego terenie mogą się okazać nie lada gratką dla każdego miłośnika techniki. Postindustrialnych obiektów jest tu sporo, a spacer w ich otoczeniu na każdym z nas może zrobić wrażenie. Jakie atrakcje w tym mieście cieszą się największym zainteresowaniem?

W trakcie wycieczki po Zabrzu z pewnością warto wybrać się na spacer po ulicy Wolności, która do dziś urzeka swym reprezentacyjnym charakterem. Nie brak przy niej okazałych kamienic i dawnych hoteli, które swymi elewacjami do dziś zachwycają zwiedzających. Zabrze to również ciekawe osiedla robotnicze, wznoszone w XIX wieku przy zakładanych tu hutach i kopalniach. Do dziś nie lada gratką jest spacer po Zandce – pięknym osiedlu, kuszącym nie tylko domami z czerwonej cegły, ale i potężnymi platanami.

Kuszą też stalowe domy, odlewane w miejscowych hutach w okresie międzywojennym. Zabrze może się też pochwalić ciekawymi obiektami sakralnymi, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje kościół św. Józefa. Dla tych, którzy chcą odpocząć w otoczeniu zieleni, wyjątkowo atrakcyjnym punktem w programie wycieczki po Zabrzu stanie się tutejszy ogród botaniczny. A co z przemysłem?

Zabrze może się pochwalić ciekawym muzeum, w którym skupiono się na dziejach górnictwa oraz na kulturze Górnego Śląska. Dla turystów najważniejsze są tu jednak zabytkowe kopalnie, które można zwiedzać w towarzystwie miejscowych przewodników. Wielkim powodzeniem cieszy się Sztolnia Królowa Luiza, której część można pokonać łodziami. Taka przeprawa po dawnych wyrobiskach będzie nie lada gratką. A przecież czekają tu jeszcze takie atrakcje, jak spacer po dawnych sztolniach czy wizyta w miejsc, w którym prezentowana jest zabytkowa maszyna parowa.

Jeśli wybierasz się do Zabrza, https://zabrzeinfo.pl zapewni Ci wszystkich niezbędnych informacji.

Druga kopalnia, której w trakcie wycieczki po Zabrzu nie można pominąć, to kopalnia Guido. Można tu ujrzeć wiele ciekawych maszyn, z których wciąż korzysta się pod ziemią, można też zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat historii górnictwa. Dla tych, którzy chcą się zmierzyć z pracą górnika, przygotowano tu wiele atrakcji. Jedną z opcji zwiedzania tego zabytku techniki jest udział w „górniczej szychcie”, co oznacza dla turystów konieczność wykonania wielu zadań.

Zabrze to miasto pełne wyjątkowych atrakcji, na terenie którego nudzić się nie można. Ciekawe zabytki techniki i interesujące budowle sprawiają, iż spacer po tej części Górnego Śląska dla każdego z nas stanie się ciekawym doświadczeniem.