3 października 2024

Skarby Podkarpacia: Ulucz

podkarpacie-cerkiew

Ulucz to jedna z najciekawszych miejscowości w dolinie Sanu. Bliskość Sanoka sprawia, że wycieczki zaglądają tu bardzo chętnie. Piękne otoczenie nie jest jedynym walorem tej miejscowości. Ulucz może się pochwalić jedną z najpiękniejszych cerkwi, z jakimi można się potkać w trakcie wędrówki przez Podkarpacie. Wycieczki chętnie zaglądają do świątyni, która obecnie jest oddziałem sanockiego skansenu. Zachwyca zarówno ciekawa historia tego obiektu, jak i jego wspaniała architektura.

Ta cerkiew była swego czasu jednym z największych obiektów sakralnych, jakimi mogło się w tym rejonie poszczycić Podkarpacie. Był to jednocześnie obiekt traktowany jako najstarszy na ziemiach polskich przykład cerkiewnej architektury. Nowe badania pozbawiły cerkiew w Uluczu tego tytułu, jednak i tak jest ona zabytkiem bezcennym. Otoczona starymi drzewami świątynia dumnie góruje nad okolicą. Warto wejść na wzgórze Dębnik i przyjrzeć się jej dokładniej.

Zabytek ten jest ciekawym przykładem architektury z połowy XVII wieku. Choć jest młodszy o ponad 100 lat niż pierwotnie zakładano, w dalszym ciągu ma wyjątkową wartość. Pastoforia, czyli pomieszczenia znane z najstarszych cerkwi, są jednym z tych elementów architektury, dzięki którym Ulucz w dalszym ciągu pozostaje obiektem jedynym w swoim rodzaju. Choć dziś w jej wnętrzu prezentowane są ikony współczesne, warto w czasie wycieczki w rejonie Sanoka zajrzeć do jej wnętrza. By zobaczyć zachowane ikony z tej świątyni, wystarczy wybrać się do leżącego w odległości około 20 km od wsi Sanoka. Tu, w parku etnograficznym, urządzono stałą wystawę poświęconą karpackim ikonom. Ikony z cerkwi w Uluczu są częścią tej ekspozycji, z którą warto się zapoznać.

Fantastyczne zabytki Podkarpacia wypisaliśmy też na Info Lancut.