10 listopada 2024

Czy czytanie klasyków jest trudne?

Lektury szkolne utwierdziły większość z nas w przekonaniu, że nie warto sięgać po książki wydane przed początkiem drugiej połowy XX wieku. Tymczasem klasyki literatury wcale nie są nieznośne, nudne i niezjadliwe. Chociaż trzeba przyznać, że nie każdy będzie się przy nich dobrze bawić i większość osób zdecydowanie powinna sięgnąć po coś współczesnego i niewymagającego zerkania co chwila do przypisów.

Klasyki to bardzo trudne dzieła
Ale wcale nie dlatego, że ciężko się je czyta. Większość z nich została napisana długo przed urodzenia naszych dziadków i zupełnie nie pasują do tego, jaki świat dziś znamy. Dlatego kiedy czytamy klasyki mnogą być one dla nas niezrozumiałe nie od strony językowej, bo to przecież nie sztuka zajrzeć do słownika, ale właśnie od strony kulturowej. Niektóre opisane w nich sytuacje czy zachowania będą dla nas niezrozumiałe albo tak dalece inne niż to, co dziś znamy, że zupełnie nie zrozumiemy sensu całych scen. Dlatego na początku dobrze byłoby się brać za klasyki pisane w miejscach, których historię albo chociaż kulturę odrobinę znamy i nie będzie ona dla nas czarną magią.

Kiedyś ludzie byli inni
Dziś kierujemy się znacznie innymi wartościami, niż ludzie sto czy więcej lat temu. Ciężko stwierdzić, czy były one lepsze, czy gorsze, prawdą jest jednak, że dziś mogą budzić w nas mieszane uczucia, a czasem nawet nas bulwersować. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie jest zupełnie zainteresowana poznawaniem twórczości osób, które w swoich książkach przedstawiały taki, a nie inne wartości. Dlatego jeśli nie chcesz wciągać się w świat niewolnictwa, niepoprawności politycznej czy innego rodzaju haseł, które dziś są zdecydowanie przestarzałe i uważane za niewłaściwe, lepiej nie sięgaj po klasyki. Nie ma sensu denerwować się na książkę, której wystarczy nie czytać.

Klasyki stoją na różnym poziomie
Są książki bardzo trudne i książki typowo rozrywkowe. W końcu kiedyś też powstawały romanse, horrory czy powieści kryminalne. Bez problemów w gronie klasyków znajdziesz takie gatunki, które wciągną Cię bardziej od innych. A to oznacza, że jeśli będziesz sięgał po klasyki, jak leci, bez wcześniejszego upewnienia się, ze Ci się spodobają, możesz mocno się rozczarować i szybko zniechęcić. Dużo lepszym pomysłem jest opracowania sobie planu wdrażania się w ich poznawanie i dowiedzenie się, które mają największy potencjał, aby przekonać Cię do tej formy literatury. Daj sobie czas przy poznawaniu klasyków i nie czuj się zobowiązany do czytania czegokolwiek na siłę.

1 komentarz

Dodaj komentarz