29 maja 2024

5 miejsc, które trzeba odwiedzić w Budapeszcie

Budapeszt często nazywa się jednym z najpiękniejszych miast w Europie. Miasto położone nad Dunajem dzieli się na Budę, niegdyś zamieszkiwaną przez bogatszą część budapeszteńskiego społeczeństwa, oraz Peszt – część, w której znajduje się mnóstwo restauracji, kawiarni, urzędów, punktów z najróżniejszymi usługami czy wspaniała dzielnica żydowska. Niskie ceny, ogrom atrakcji i sztuki to powody, dla których stolica Węgier z roku na rok jest coraz popularniejszym celem podróży. Oto pięć miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas weekendowego wypadu do najpiękniejszej stolicy europejskiej.

1. Zamek Królewski w Budapeszcie znajduje się na Wzgórzu Zamkowym w Budzie. Został wzniesiony pod koniec XVIII wieku w stylu barokowym i natychmiast stał się siedzibą władców. Stanowi wspaniały punkt widokowy na Dunaj i znajdujący się po drugiej stronie rzeki parlament, a na terenie zamku znajduje się elegancka restauracja, którą warto odwiedzić w czasie zachodu słońca, kiedy widoki są najpiękniejsze.

2. Góra Gellerta ma wysokość 235 metrów i stanowi największy symbol miasta, a swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który właśnie w tym miejscu miał być zamordowany przez pogan. W połowie XIX wieku na wzgórzu wybudowano austriacką cytadelę, której celem było odstraszanie buntowników chcących obalić dynastię Habsburgów. Na Górze Gellerta znajduje się również Pomnik Wolności z 1947 roku, przedstawiający kobietę trzymającą palmowy liść. Dopiero z tego miejsca można dokładnie zobaczyć miasto z perspektywy ptaków, a miejsce to jest również idealnym obszarem na spacery i aktywny wypoczynek.

3. Parlament w Budapeszcie należy do największych parlamentów na całym świecie i stanowi najczęściej pojawiający się na pocztówkach i pamiątkach symbol całego kraju. Budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku, kiedy trzy dawne miasta zostały połączone w Budapeszt. Tuż obok znajdują się „Buty nad brzegiem Dunaju”, wyjątkowo oryginalny pomnik na część ofiar Holokaustu w Budapeszcie, z których część została w latach 1944-1945 zastrzelona i wrzucona do rzeki. Pomnik w postaci różnego rodzaju obuwia skierowanego w stronę rzeki przyciąga wielu Żydów i wyznawców innych religii, którzy składają tutaj kwiaty.

4. Váci utca to reprezentacyjjny deptak w Budapeszcie, na którym znajdują się nie tylko wspaniałe kamienice, ale również ekskluzywne sklepy, najróżniejsze restauracje, urokliwe kawiarnie i galerie. Miejsce to trzeba zobaczyć, aby poczuć wielkomiejski klimat Budapesztu i doświadczyć w pełni jego niesamowitej atmosfery, na którą składa się sztuka, historia i współczesność. Można tu również skosztować wspaniałych langoszy z różnymi dodatkami, które stanowią smakowity symbol miasta i nigdzie nie smakują tak, jak w stolicy Węgier.

5. Szimpla Kert to miejsce popularne wśród imprezowiczów na całym świecie. Nazwa oznacza „zrujnowany klub” i tym właśnie jest kompleks powstały w oficynie wewnątrz byłych żydowskich sklepików, gdzie znajdują się liczne puby, kawiarnie, kluby, kino plenerowe i scena koncertowa. Wszystko to wygląda na barwne, zagracone podwórko, gdzie żaden mebel nie pasuje do wystroju, a mnóstwo ludzi bawi się w na kilku różnych imprezach na raz. Za dnia miejsce to stanowi raczej oryginalną przestrzeń, gdzie można zjeść lunch i napić się kawy, za to nocą zamienia się w eksplozję barw i muzyki różnego rodzaju.

1 komentarz

Dodaj komentarz