Jurajskie atrakcje: Regulice
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to cenne skarby przyrody oraz miejscowości, w których z historią spotkać się można niemal na każdym kroku. Gdzie warto się wybrać? Wielu wspaniałych wrażeń mogą nam dostarczyć wycieczki w rejonie Alwerni – malowniczo położonego miasta, które może się pochwalić zabytkowym układem urbanistycznym oraz najstarszym w Polsce muzeum pożarnictwa. W okolicach tego miasta czeka m. in. tak ciekawa miejscowość, jaką są Regulice. Jakie atrakcje czekają tutaj na gości?
Z kart historii – Regulice i ich dzieje
Regulice, podobnie jak wiele innych osad w rejonie Alwerni, mogą się pochwalić długą i ciekawą historią. Wiadomo, że wieś ta zaczęła się rozwijać już w okresie wczesnego średniowiecza, a pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z dokumentów wydawanych w latach 20-tych XIV stulecia. Początkowo wieś ta była ściśle związana z opactwem w Tyńcu, później stała się majątkiem szlacheckim, należącym m. in. do Regulickich oraz Szembeków. Aleksander Szembek na przełomie XVIII/XIX wieku zapisał tę wieś klaryskom z Krakowa, w ich rękach Regulice pozostały też do początków XX wieku.
Regulice i ich atrakcje
Wielkim walorem tej miejscowości jest ciekawa rzeźba terenu, dzięki czemu piesze wycieczki po tej okolicy mogą każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Malownicza sceneria Obniżenia Regulickiego oraz Dolina Regulki mogą zrobić wrażenie na każdym miłośniku pięknych widoków. Wielkie wrażenie może też zrobić Wąwóz Simota oraz odkrywki, w których pojawiają się skały wulkaniczne. W czasie wycieczki po Regulicach warto też odwiedzić wzgórze Grzmiączka, znane z Krzyża Milenijnego oraz tarasu widokowego.
Regulice mogą się też pochwalić interesującymi zabytkami, w gronie których wyróżnia się kościół św. Wawrzyńca. Swa obecną formę zyskał on pod koniec XIX wieku, kiedy to w miejscu poprzedniego kościoła postanowiono zbudować nową i znacznie większą świątynię. Warto tez odwiedzić miejscowy warsztat garncarski oraz Izbę Tradycji Regionalnych. Nową atrakcją Regulic są drezyny rowerowe, które pozwalają na zwiedzanie tej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w nowy, niezwykle atrakcyjny dla turystów sposób. Przy okazji wstąp też do legendarnego Krakowa, o którym wyczerpująco piszemy pod adresem https://www.halokrakow.pl.